Štát pre všetkých

Štát pre všetkých

Prežívame niečo nové, pandémiu, vážnu situáciu, v ktorej sme ešte nikdy neboli a všetkých nás núti sa zamýšľať nad svojim životom, ale aj nad riešeniami vzniknutej situácie v rôznych oblastiach. Zaujala ma výzva a iniciatíva občanov v projekte www.hackvirus.sk kde vyzývajú aj nás k vlastným nápadom a návrhom. Dnes som im poslal jeden z mojich nápadov. Rád by som vedel aj váš názor priatelia na tento môj návrh riešenia:

1.1. Svojpomocná koordinovaná výstavba (SKV)

Riešenie zamerané na problém:

Príprava priestorov na izoláciu, liečbu, karanténu a zároveň práca a príjem pre živnostníkov (stavbárov, elektrikárov, remeselníkov)

Návrh riešenia:

V každom väčšom meste sa nájdu opustené, resp. zanedbané priestory, budovy, ktoré sa plánujú v blízkej budúcnosti rekonštruovať, či už z prostriedkov mesta, eurofondov alebo iných zdrojov.

Resp. vieme týmto spôsobom postaviť aj nové objekty kontajnerovým spôsobom.

Štát by mohol koordinovať výstavbu objektov, resp. rekonštrukciu priestorov na priestory, ktoré bude potrebovať - dočasné ubytovne, izolačky, liečebne, sklady zdravotníckeho materiálu a pod.

 

Materiál - je vo všetkých stavebninách, ktoré sú dokonca teraz uzavreté a môžu ihneď dodávať materiál všetkého druhu zo zásob.

 

Ľudia - sú, nakoľko množstvo živnostníkov je doma a nemôže vycestovať za prácou, mohli by dokonca pracovať za priemernú mzdu v národnom hospodárstve - priamym zadaním štátnych orgánov. Mali by aj z čoho žiť a splácať hypotéky.

Dokonca si viem predstaviť, že by pracovali aj tí, ktorí nútene musia byť v karanténe - a napr. po 14 dňoch práce by sa celá partia vystriedala. (ale to už je na posúdení rizík) V každom prípade mnoho chlapov sa rozhodlo pre karanténu mimo rodiny a boli by určite ochotní pridať ruku k dielu a ešte by aj zarobili.

 

Financie - určite sú a bola by to jedna z najlacnejších stavieb a boli by sme prekvapení, akí ľudia vedia byť ochotní. Určite by sa dalo aj cez nejaké zbierky a fondy na to prispieť.

 

Budovy, priestory - tých je určite veľké množstvo. Ako jeden z možných objektov uvádzam opustené Kežmarské kasárne. (viď foto)

 

Keď dokázali postaviť nemocnicu v Číne za 8 dní, určite dokážeme aj my Slováci sa rýchlo zmobilizovať a zabrať.

Prvý krok:

V prvom kroku by sa mohla v rámci štátnych webových infostránok, resp. na stránke občianskej aktivity vytvoriť podsekcia na databázu živnostníkov, stavbárov, elektrikárov a ďalších odborníkov, ktorí by boli ochotní pomôcť, pracovať či už bezplatne alebo za priemernú mzdu.

Ak máte aj vy nejaký nápad, riešenie, skúste mi ho poslať na adresu: jozef@jendro.sk

Ak by ste boli ochotný ako živnostník pracovať na takejto rekonštrukcii priestorov napíšte mi na adresu jozef@jendro.sk 

Ďakujem a očakávam akékoľvek pripomienky, názory, podnety.

S úctou

Jozef Jendrichovský