Klub slovenských turistov Stará Ľubovňa

 

Často snívame o krásach vzdialených krajín, o teple prímorských oblastí, či čare zasnežených Álp, bez toho, aby sme sa na chvíľu zastavili a poobzerali vôkol seba.

Poďme spoločne objavovať krásy nášho regiónu. Možno nám chýba čas, a možno len niekto, kto by nám pomohol otvoriť oči a spoznať bohatstvá a tajomstvá okolitej prírody. Dnes vám chceme ukázať, že ak si myslíte, že ľubovniansky región vám nemá čo ponúknuť a nič sa tu nedeje, tak sa mýlite.

 

Klub slovenských turistov má svoje počiatky už v druhej polovici 20. storočia, takže sa nejedná o žiadnych začiatočníkov. Klub má bohaté tradície a veľa skúseností. V súčasnosti sa pravidelnej turistickej činnosti venujú 4 turistické odbory s vyše 300 členmi.

Turistická činnosť v odboroch je zameraná na:

- pešiu turistiku

- lyžiarsku turistiku

- vysokohorskú turistiku

- cykloturistiku

 

Pešia turistika

Oddiel pešej turistiky sa teší najväčšiemu záujmu a v súčastnosti tvorí najväčšiu skupinu. Členovia spolu spoznávajú bližšie i vzdialenejšie lokality.  Najznámejšie z nich sú Otvorenie letnej turistickej sezóny, Prechod Kurčínskej Magury, Diaľkový prechod Pieninami (27.roč.), Hviezdicový výstup na Minčol, alebo Ukončenie letnej sezóny. Veľmi vydarené podujatie je Za krásami Slovenska, ktoré sa koná každý rok vždy v inej oblasti Slovenska. 

Lyžiarska turistika

Pre náš región je typický i tento druh turistiky. Samozrejme, že všetko závisí od počasia, no zvyčajne sú v tejto oblasti veľmi dobré snehové podmienky počas niekoľkých mesiacov. V ponuke sú náročné terény, no i nenáročnejšie pre menej skúsených. Do pamäte turistov sa zapísali udalosti ako Zimný prejazd Spišskou Magurou a Pieninami, či Prejazd Ľubovnianskou vrchovinou.

Vysokohorská turistika

Stará Ľubovňa je situovaná v blízkosti najmenších veľhôr sveta, Vysokých Tatier, a to nemôže Klub slovenských turistov nevyužiť. Z toho môžu znova profitovať skúsení i menej skúsení turisti. Pre mládež je tu podujatie Dolinami Vysokých Tatier, pre zdatnejších Výstup na tatranské štíty. Popri spoznávaní krás Slovenska nezabúdame však i na vzdialenejšie atraktívne, turistické destinácie. Najzdatnejší a najskúsenejší sa každoročne zúčastňujú zahraničných turistických ciest do Álp, Pyrenejí, či Škandinávskeho pohoria.

Cykloturistika

V okolí Starej Ľubovne sa nachádza aj nemálo cyklotrás a záujem o tento typ turizmu je na vzostupe. Známe sú podujatia ako Otvorenie cyklosezóny, na bicykli cez Levočské vrchy, Cyklotúra po okrese, či Memoriál Stana Ďuriša.

 

Okrem toho Klub spolupracuje i so zahraničnými turistami a organizuje i celoslovenské zrazy.

 

Ak si došiel až tu a čítaš tieto riadky, určite Ti Klub slovenských turistov v Starej Ľubovni má čo ponúknuť. Neváhaj, klikni na stránku http://www.kstsl.sk/ a získaj viac informácií.

 

Ak sa nemáš chuť stať členom klubu, to vôbec nevadí. Takmer všetky podujatia, ktoré pripravujú jednotlivé odbory majú otvorený charakter, to znamená, že sú prístupne aj pre neorganizovaných turistov. 

 

Neseď doma. Poď s nami spoznávať okolitú prírodu, nových ľudí a rôzne druhy turistiky. Poď zažiť zábavu, únavu i dobrodružstvo. Objavuj svoj región, daj mu šancu a vyraz spolu s nami na cestu plnú prekvapení.